Mammutico, a bezpieczna sala zabaw

 

Z pewnością zdarza Ci się zaprowadzać dziecko do Sali zabaw – na urodziny lub tak po prostu, by pobawiło się w innym środowisku z rówieśnikami. Czy masz pewność, że w tej czy innej sali Twój maluch jest całkowicie bezpieczny? To podstawowe pytanie, które warto zadać sobie za każdym razem, gdy zostawiasz swoje dziecko w Sali zabaw pod opieką animatora, lub po prostu spuszczasz je z oka, by spokojnie wypić kawę przy kawiarnianym stoliku dla rodziców.

Sale zabaw nieprzystosowane dla dzieci

W 2014 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wraz z Inspekcją Handlową i w porozumieniu z Rzecznikiem Praw Dziecka skontrolował sale zabaw dla dzieci w całej Polsce. Skontrolowano wówczas 48 sal zabaw, z jednoczesną kontrolą 82 regulaminów panujących w tych miejscach. Co się okazało? Aż w 75% odwiedzonych miejsc, właściciel w regulaminie wyłącza odpowiedzialność za szkody na osobie, czyli personel nie odpowiada za wypadki dzieci podczas zabawy. Co więcej, niemal połowa skontrolowanych miejsc w ogóle takich zasadnie przekazuje klientom, chroniąc się zapisem, że wykupienie biletu oznacza jednoczesną akceptację zapisów regulaminu.

O ile zapisy regulaminowe można jeszcze jakoś „przełknąć”, to warto zwrócić uwagę na fakt, że w ponad 25% sal, zabawki i urządzenia mogły stanowić niebezpieczeństwo dla dzieci. Stan techniczny w tych miejscach po prostu zagrażał zdrowiu, a nawet życiu maluchów. Bo czy można mówić o jakimkolwiek bezpieczeństwie, gdy na sali znajdują się ostre krawędzie lub twarde wystające elementy? Do tego doszły jeszcze niezabezpieczone kontakty, sprzęty gdzie można zakleszczyć głowę, lub wyjścia, którymi dziecko samowolnie opuszcza plac zabaw.

Bezpieczna sala zabaw, czyli jaka?

Właściwie odpowiedź na to pytanie nasuwa się sama po przeczytaniu poprzedniego akapitu. Bezpieczna sala zabaw, to przede wszystkim miejsce, gdzie odpowiedzialność za bezpieczeństwo dzieci biorą organizatorzy takich miejsc. Wówczas ich starania o to by zapewnić maluchom odpowiednie warunki do zabawy będą dużo większe. W kwestii opieki, warto sprawdzić czy personel ma odpowiednie kwalifikacje, jaki jest zakres obowiązków takich osób i czy pod ich opieką nie pozostaje zbyt duża liczba dzieci. A jakie warunki musi spełniać wyposażenie? Na pewno sprzęt, z którego korzystają maluchy nie może posiadać ostrych kantów i wystających elementów, ale o tym już wspomniałam. Ponadto podłoże powinno być wyłożone odpowiednim materiałem, który w razie potrzeby zamortyzuje upadek dziecka, szczególnie z najwyższych elementów na sali. W przypadku najmłodszych dzieci, warto zwrócić uwagę na jakość ruchomych elementów – klocków i innych zabawek. Wiemy przecież, jak bardzo dzieci lubią brać je do buzi, a nawet próbować ugryźć. Takie przedmioty powinny mieć odpowiednie atesty potwierdzające możliwość bezpiecznego na kontaktu z najmłodszymi, jak również muszą być regularnie czyszczone. Sala zabaw, to przecież wylęgarnia zarazków, ale nie wszystkie pochodzą od ludzi – część z nich przenoszona jest za pośrednictwem przedmiotów, których wszyscy dotykają.

Dlaczego piankowe klocki Mammutico?

Wielkie piankowe klocki Mammutico zostały stworzone właśnie po to, by mogły stanowić podstawę, do zorganizowania bezpiecznej, przyjaznej i do tego nowoczesnej przestrzeni do zabawy dla najmłodszych. To produkt, który w pełni zaspokaja potrzeby dzieci, dorosłych i tych, którzy czuwają nad ich bezpieczeństwem. Wśród wszystkich serii wielkich piankowych klocków Mammutico (Simple, Basic i Smart) próżno szukać elementów stanowiących zagrożenie dla dziecka. Każda z części poszczególnych zestawów jest miękka i bez względu na wielkość – bardzo lekka. To wyklucza możliwość kaleczenia, zadrapania czy bolesnego uderzenia. Pianka, z której powstały klocki ma ponadto szereg zalet, które idealnie sprawdzają się w salach i kącikach zabaw dla dzieci. Materiał jest wodoodporny i szybkoschnący. Można go czyścić zwykłą wodą, parą wodną, łagodnymi detergentami, a także środkami dezynfekcyjnymi stosowanymi w placówkach medycznych. To znacznie ułatwia organizatorom zabawy dbałość o higienę i zdrowie dzieci. Pianka Mammutico Foam jest przy tym niezwykle trwała i odporna na codzienne użytkowanie, a to dość duży atut w przypadku dużej eksploatacji w publicznym miejscu zabaw dla dzieci.

Oprócz klocków, nasza firma oferuje także bezpieczne piankowe maty do zabawy „SafetyMat”. To jeden z najlepszych produktów na rynku, przeznaczonych do wyposażenia bezpiecznych miejsc zabaw dla dzieci. Pianka ma różną grubość, którą można dobierać w zależności od rodzaju zabawy. Przy wysokich sprzętach typu „małpi gaj” sprawdzi się najgrubsza wersja o grubości 7,5 cm, amortyzująca upadek z prawie 3 metrów wysokości! Tego rodzaju podłoże z pewnością dałoby Ci poczucie pewności, że Twój maluch bawi się w bezpiecznym miejscu.

Chciałabym także zwrócić uwagę, że oprócz szeregu zalet zapewniających bezpieczeństwo, nasze klocki są także niezwykle ciekawe i inspirujące. Pozwalają dzieciom włączyć do zabawy kreatywność i pomysłowość, a wszystko to przy dużej dawce wysiłku fizycznego.  

Jeśli jesteś właścicielem sali zabaw, sprawdź koniecznie, co możemy zaoferować twojej firmie, by zapewnić dzieciom jeszcze większe bezpieczeństwo podczas zabawy. Jeżeli natomiast jesteś rodzicem, polecamy ten artykuł Twojej uwadze, abyś zawsze sprawdzał, czy Twoja pociecha jest bezpieczna, gdy bawi się w sali zabaw dla dzieci.