Mammutico w pytaniach i odpowiedziach

 

Piankowe klocki Mammutico to nowość na rynku Polskim. Choć firma istnieje już od ponad dwóch lat, potrzebowaliśmy mnóstwa czasu by zbadać nasze produkty pod kątem bezpieczeństwa i wytrzymałości. Do tego doszedł okres, w którym testowaliśmy produkty z dziećmi. Sprawdzaliśmy wytrzymałość klocków, ocenialiśmy liczbę użytkowników, jaka może swobodnie bawić się konkretnym zestawem, patrzyliśmy jak radzą sobie z budowaniem dzieci w różnym wieku. Cierpliwie czekaliśmy także na opinie niezależnych ekspertów, którym wysłaliśmy nasze produkty do testów. Terapeuci i psycholodzy pracujących z najmłodszymi, utwierdzili nas w przekonaniu, że nasze klocki przydają się nie tylko do zabawy, ale również pracy indywidualnej z maluchami i jako element wspierający integrację sensoryczną.

Piankowe klocki Mammutico wciąż jeszcze stanowią zagadkę dla wielu z Was. Pytacie, dzwonicie, zadajecie pytania… Zebraliśmy je wszystkie, aby opublikować tekst w formie wywiadu, którego udzielił właściciel i pomysłodawca firmy – Dominik Berliński.

 

Czym się różnią klocki Mammutico od pozostałych dostępnych na rynku wielkich klocków?

Klocki Mammutico™ są jedyne w swoim rodzaju. Wyróżnia je przede wszystkim mnogość możliwości zastosowania. Sprawdzają się podczas zabawy w pomieszczeniach, na zewnątrz, a nawet w wodzie. Chętnie bawią się nimi nie tylko dzieci, ale także młodzież i dorośli. Dzięki specjalnie dobranym kształtom umożliwiają konstruowanie najrozmaitszych budowli. Sprawdzają się jako narzędzie terapeutyczne dla dzieci z dysfunkcjami psychofizycznymi. Ich struktura zachęca użytkowników do rozwijania małej i dużej motoryki, przez co chętnie sięgają po nie terapeuci zajmujący się integracją sensoryczną.

Wielkie klocki, które najczęściej spotykamy na rynku polskim, w odróżnieniu od Mammutico, nie są produktem wielozadaniowym. To zwykła pianka obszyta materiałem plandekowym, nadaje się do zabawy głównie w pomieszczeniach, a do tego tkanina szybko się zużywa i nasiąka wilgocią, co sprawia, że takie klocki nie są tak wytrzymałe.

Czy możliwe jest wykonanie przez państwa innych kształtów klocków

Tak, jest to jednak zależne od ilości zamówienia. Na potrzeby naszych klientów jesteśmy w stanie zmodyfikować wielkość klocków w już istniejących zestawach, a nawet stworzyć coś zupełnie od początku.

Czy można zamówić zestaw o innym składzie ilościowym klocków

Oczywiście, ale jak już wspomniałem – wszystko zależy od zamówienia. Zawsze łatwiej jest powiększyć zestaw o dodatkowe kształty, ale ze zmniejszaniem także sobie radzimy J

Czy można dokupić pojedyncze klocki?

Jest to możliwe, ale czas oczekiwania jest zależny od wielkości zamówienia.

Czy zestaw zawiera instrukcje składania klocków

Nie. Celem użytkowania naszych klocków jest rozwijanie wyobraźni, pobudzanie twórczości i szukania nowych rozwiązań. Nie jest to praca odtwórcza i z założenia klocki w żaden sposób nie powinny ograniczać kreatywności ich użytkowników.

Do zestawów Smart stworzyliśmy scenariusze warsztatowe, które podpowiadają jak można zainspirować dzieci do twórczego myślenia. Natomiast do zestawów Mini dołączamy 10 zabaw wspomagających integrację sensoryczną dzieci. Żaden z tych poradników nie daje jednak gotowych rozwiązań, a jedynie przykładowy wynik twórczego działania dzieci.

Czy zestaw posiada instrukcję użytkowania i czego ona dotyczy?

Tak. Instrukcja dotyczy zasad użytkowania, bezpieczeństwa, wykazu elementów znajdujących się w poszczególnych zestawach oraz warunków składowania i konserwowania klocków Mammutico™.

Na jakiej zasadzie, skąd wiadomo, że poszczególne zestawy wystarczą na podaną liczbę osób?

Z naszych doświadczeń. Byliśmy już z naszymi klockami z wielu placówkach szkolnych i przedszkolach. Współpracujemy też z animatorami, pedagogami. Dzięki wspólnym staraniom, obserwacjom i naszym doświadczeniom jesteśmy w stanie ocenić zarówno właściwą liczbę osób dla poszczególnych zestawów, jak i minimalną powierzchnię, na której odbywać się może swobodna zabawa.

Jakie normy bezpieczeństwa spełniają produkty Mammutico?

Klocki Mammutico spełniają normę zabawkową, zgodną z dyrektywą unijną 2009-48-WE. W celu potwierdzenia bezpieczeństwa użytkowania produktu przeprowadzone zostały badania pianki Mammutico Foam™, z której wykonane zostały klocki: badanie właściwości mechanicznych i fizycznych, badanie palności (TÜV Rheinland) oraz badanie migracji określonych pierwiastków (Intertek). Ostatnio wykonaliśmy także badania na palność pianki, z której wykonane są maty podłogowe oraz ich właściwości amortyzacyjne, tak aby odpowiadały normie dla sal zabaw PN-EN 1176-10.

Dlaczego ważne są atesty dla zabawek?

Warto na to zwracać uwagę szczególnie w przypadku produktów przeznaczonych dla dzieci. Kupując przebadane zabawki ograniczamy ryzyko wystąpienia niepożądanych zagrożeń dla użytkowników zabawek.

Czy nasz produkt posiada znak CE?

Tak. Jako producent wprowadzający produkt na rynek mamy obowiązek wydania Deklaracji Zgodności, co robimy w oparciu o badania, o których już wspominałem.

Co oznacza znak CE na produkcie?

CE na wyrobie, jego opakowaniu lub instrukcji jest deklaracją producenta oznaczającą, że produkt spełnia wymagania bezpieczeństwa opisane w dyrektywach unijnych i może być wprowadzony na rynek europejski. Oznaczenie jest wymagane na wielu produktów, z którymi na co dzień spotykają się konsumenci (Wyroby elektryczne, zabawki, chłodziarki i zamrażarki domowe, windy i dźwigi, maszyny, wyroby medyczne, środki ochrony osobistej i in)

Kto nadaje znak CE

CE jest to deklaracja producenta lub dystrybutora, który umieszcza znak na wyrobie, biorąc odpowiedzialność za sprawdzenie, że wyrób spełnia wymagania dyrektyw.

Jak wygląda przebieg oceny zgodności?

Ocena zgodności zakłada wykonanie badań wyrobu przez producenta upoważnionego przez niego przedstawiciela. W takiej sytuacji nie jest wymagane przeprowadzenie badań przez organ niezależny od dostawcy i odbiorcy. Wyroby medyczne muszą być sprawdzone przez jednostkę notyfikowaną, wtedy poza znakiem umieszcza się także numer identyfikacyjny.

Na czym polega współpraca Mammutico z Imagination Playground?

Przede wszystkim nie jesteśmy dla siebie konkurencją. Place zabaw Imagination Playground, to produkt amerykański, którego jesteśmy jedynym przedstawicielem na rynku polskim. Klocki IP mają inne kształty, są o wiele droższe i dłużej trzeba czekać na ich sprowadzenie, niż na produkcję Mammutico. Niemniej jednak są klienci zdecydowani na zakup amerykańskiej wersji piankowych bloków i jak dystrybutor, załatwiamy wszystkie niezbędne procedury, by sprowadzić je do kraju.

Z jakiego materiału zrobione są klocki?

Klocki Mammutico™ wykonane są z pianki Mammutico Foam™, jest to pianka polietylenowa o specjalnie dobranych właściwościach, tak aby spełniała wymagania norm dla zabawek. Jednocześnie pianka nie traci kluczowych właściwości jakimi są trwałość i niska waga.

Dlaczego Państwa produkty są takie drogie

Zbudowanie podstawowego placu zabaw, który będzie spełniał normy bezpieczeństwa do 10 osób to koszt, który przy bardzo ubogiej wersji zaczynać się będzie od 10 tyś złotych (zjeżdżalnia, równoważnia, kołeczki do przechodzenia).  Biorąc pod uwagę jakość wykonania, możliwość zastosowania naszych klocków, ich mobilność oraz możliwość używania na zewnątrz i wewnątrz budynków, cena wydaje się być bardzo rozsądna. Klocki są produkowane w Polsce, a materiał, z którego zostały wykonane podlega cyklicznym badaniom. Sama produkcja klocków jest bardzo droga, a przy dodatkowych kosztach materiału i badań cena wydaje się jak najbardziej konkurencyjna.

Czy i jak można czyścić klocki Mammutico™

Do czyszczenia klocków można zastosować wodę z delikatnym płynem, parę wodną, środki dezynfekujące do rąk stosowane np. w szpitalach. Mniejsze elementy można myć w zmywarce. Przy doborze środków należy zwrócić uwagę aby nie były toksyczne.

Czy klocki Mammutico™ są przyjazne środowisku?

Tak, ze względu na ich trwałość i małą wagę. Nasze produkty bardzo trudno jest popsuć nawet podczas intensywnego użytkowania. Gdy ktoś jednak się uprze aby je pociąć, to mniejsze kawałki można wykorzystać wtórnie np. do zabezpieczenia przesyłki. Zużyte produkty można nam zwrócić w celu utylizacji.

Czy można trzymać klocki Mammutico na zewnątrz?

Klocki Mammutico™ są odporne na działanie warunków atmosferycznych, ale zalecamy po zabawie przechowywać je w osłoniętych od deszczu pomieszczeniach. Świetnym rozwiązaniem są także nasze wodoodporne, pakowne i dość poręczne toby Mammutico.

Czy klocki Mammutico™ są objęte gwarancją?

Oczywiście. Na nasze klocki udzielamy 2 letniej gwarancji.

Co obejmuje gwarancja klocków Mammutico™?

Gwarantujemy, że klocki nie mają prawa pęknąć lub stać się kruche. Na powierzchni mogą pojawić się drobne zadrapania, ale nie powinno to wpłynąć na funkcjonalność produktu.