Do czego służą scenariusze zabaw?

Gdy kilka lat temu ruszaliśmy ze sprzedażą pierwszych zestawów Mammutico, wiedzieliśmy już, że są to klocki, które służą do kreatywnej, ciekawej, mądrej i zarazem szalonej zabawy. Testując z dziećmi pierwszy zestaw z linii SMART widzieliśmy, jaką radość wywołuje zabawa tak dużymi elementami. Możliwość zbudowania czegoś naprawdę wielkiego oraz swoboda w działaniu była dla dzieciaków największym atutem. Nie potrzebowały instrukcji ani pomocy dorosłych by stworzyć coś niesamowitego.

Po co nam scenariusze warsztatów?

Po co zatem dodawać scenariusze, skoro dzieci tak dobrze bawią się bez nich? To narzędzie jest potrzebne nam, dorosłym. Potrzebujemy ich, by usystematyzować czas zabawy, wprowadzić ład i porządek, a także znaleźć inspirację do przeprowadzenia zajęć. Przede wszystkim jednak, odpowiednio przeprowadzone zabawy na podstawie przygotowanych przez nas scenariuszy mogą być dla dzieci zachętą do rozwijania umiejętności twórczych, nauki poprzez przygodę i współpracę z grupą.

Propozycje zabaw, które przygotowaliśmy do zestawów wielkich klocków SMART i SIMPLE, nie są instrukcją prowadzącą nas krok po kroku przez kolejne etapy zabawy. Są za to mądrą wskazówką i inspiracją. Krótkie wprowadzenie do każdego warsztatu ma na celu przenieść dzieci w świat fantazji skierowanej na konkretny temat. Potem wszystko pozostaje już w rękach uczestników zabawy. Rolą prowadzącego jest moderowanie pracy dzieci, doradzanie podczas budowy i pilnowanie porządku. Animator jest raczej towarzyszem, obserwatorem i dobrym doradcą, aniżeli wykonawcą działań.

Zdobywanie umiejętności!

Każdy warsztat pomaga zdobyć dzieciom szereg umiejętności społecznych oraz wiedzę na różnorodne tematy z otaczającego nas świata. Takie informacje znajdują się w podsumowaniu poszczególnych zabaw. Dzięki temu prowadzący może dobrać odpowiednie tematy do potrzeb grupy. Na przykład, jeśli klasa jest mało zgrana, warto zaproponować zajęcia oparte na współpracy. Do dyspozycji mamy też rozwijanie kreatywności, radzenie sobie z emocjami, przełamanie strachu przed wystąpieniem publicznym, oswajanie z lękiem, ćwiczenia w zapamiętywaniu, ruch fizyczny i wiele innych wartościowych umiejętności wspomagających rozwój dzieci.

 W naszej bibliotece mamy dwa zestawy scenariuszy warsztatowych w języku polskim i       angielskim. W każdym zestawie znajduje się po 20 zabaw dedykowanych dla konkretnej linii   klocków. Klocki SMART dają więcej możliwości konstrukcyjnych i pozwalają stworzyć   bardziej skomplikowane budowle. Proste cegły SIMPLE posiadają z kolei inne atuty: dzięki   nim łatwo i szybko można wznosić naprawdę wielkie budowle, labirynty, tunele i ukochane   przez dzieci domki.

 

Oto przykładowe zabawy dla obu zestawów

Scenariusze zabaw na każdą okazję

Scenariusze zabaw dołączane do zestawów piankowych klocków SMART i SIMPLE to idealne narzędzie dla animatorów i nauczycieli. Z pomocą pedagogów i specjalistów na co dzień pracujących z dziećmi, na specjalne zamówienie klienta możemy stworzyć tematyczny zestaw zabaw, który pomoże w organizacji zajęć w danej placówce. Zapraszamy do współpracy!

Izabela Sowa