Opinie ekspertów

Podczas tworzenia klocków Mammutico kierowaliśmy się chęcią wykreowania bezpiecznej, przyjaznej i kreatywnej przestrzeni dla dzieci i dorosłych. Wtedy właśnie w naszych głowach narodził się pomysł, by powstało coś, co pozwoli rozwijać wyobraźnię, twórczo zaangażuje dzieciaki w działanie i pozwoli im na niepowtarzalną zabawę. Chcieliśmy, by produkt był jednocześnie nowoczesny i bezpieczny.  Tak powstały ogromne piankowe klocki o różnych kształtach. Niepodobne do innych, pozwalające w kilka minut zbudować inny świat, przenieść się w czasie i przestrzeni… Sami jesteśmy rodzicami, i to, co zobaczyliśmy, gdy nasze dzieci zaczęły testować Mammutico było dla nas nie tylko fantastycznym doświadczeniem, ale przede wszystkim potwierdzeniem, że nam się udało! Osiągnęliśmy cel. Stworzyliśmy produkt (w naszym mniemaniu) idealny, którym teraz chcemy się z Wami podzielić.

 

Ale dobra zabawka to nie jest zwykły przedmiot, który polecają sobie rodzice. Dobra zabawka to taka, która, jest bezpieczna, uzyskała pozytywne opinie ekspertów i niesie za sobą pewne korzyści. Jakie? O tym opowiedzą Wam specjaliści, których poprosiliśmy o obiektywną ocenę naszego produktu. Oto, czego dowiedzieliśmy się o klockach Mammutico…

 

Klocki Mammutico, jako wsparcie terapeutyczne

Alicja Niemierko-Pająk – psycholog i doradca rodzinny, bajkoterapeuta, propagator Rodzicielstwa przez zabawę. Autorka książki terapeutycznej „Matylda idzie do szkoły”.

 

„Klocki Mammutico™ niosą dla dziecka wszystkie korzyści związane z zabawą klockami. Wyzwalają kreatywność, opartą na uwalnianiu naturalnego twórczego potencjału, stają się elementem wpływającym na poczucie osobistej sprawczości i efektywnościPozwalają na swobodną zabawę, która jest jednym z podstawowych elementów zdrowego rozwoju społecznego, emocjonalnego i intelektualnego dziecka (…).

Dzięki swym dużym rozmiarom, klocki Mammutico angażują całe ciało, wspomagając ćwiczenia precyzji, zręczności, równowagi i siły. Przy pomocy tych klocków dzieci tworzą scenariusze według własnego pomysłu. Zabawy mogą trwać bez końca, bo prostota form pozwala nadawać klockom dowolne funkcje i znaczenie. Z łatwością można też przekształcić jedne bryły w zupełnie inne, a to z kolei stymuluje giętkość myślenia.

Niewielka waga poszczególnych klocków w połączeniu z ich sporymi rozmiarami i łatwością tworzenia połączeń pozwala nawet dzieciom z zaburzeniami aparatu ruchu tworzyć konstrukcje zdające się przekraczać ich możliwości. Jest to dla nich doskonała forma ćwiczeń fizycznych napędzanych wewnętrzną motywacją, czyli chęcią zabawy. Dlatego uważam, że klocki Mammutico świetnie sprawdzą się również, jako element różnorodnych form działań terapeutycznych”

 

Klocki Mammutico – niezbędnik pedagogów

Magdalena Wierzańska – pedagog, dydaktyk, trener, facylitator z wieloletnim doświadczeniem pracy z dziećmi i dorosłymi.

 

„Klocki Mammutico to kreatywny niezbędnik dla pedagoga, animatora, terapeuty oraz fizjoterapeuty. Ich struktura, kształty, zróżnicowana wielkość, elastyczność i lekkość dają szerokie możliwości konstruowania, budowania, eksperymentowania, manipulacji dłońmi jak i całym ciałem w pomieszczeniu, w ogrodzie oraz w basenie.  Łatwość posługiwania się klockami sprzyja atmosferze zabawy, która może efektywnie wspierać procesy uczenia się czy też terapii (…).

Szeroka funkcjonalność klocków Mammutico umożliwia wspieranie rozwoju dziecka w aspekcie fizycznym, np. podczas gimnastyki korekcyjnej, psychofizycznym, edukacyjnym - podczas terapii integracji sensorycznej, czy też społecznym – na zajęciach z socjoterapii i kulturoterapii. Zestawy klocków Mammutico™ są dobrym narzędziem do stymulacji systemu przedsionkowego i dotykowego dzieci i młodzieży. Dzięki nim dzieci mogą ćwiczyć umiejętności chwytania, rozwijać poczucie równowagi, koordynacji pracy oczu i rąk, stwarzając na przykład specjalny tor przeszkód dla raczkowania, wspinania się i skakania.

Te klocki to także świetne narzędzie rozbudzające kreatywność dorosłych uczestników szkoleń jak i trenerów. Sprawdzi się podczas warsztatów dotyczących komunikacji interpersonalnej, pracy zespołowej, budowania zespołu, zarządzania zespołem i zasobami.”

 

Klocki Mammutico to doskonałe narzędzie do pracy z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Justyna Pawłowska - Psycholog/pedagog specjalny. Od 10 lat pracuje jako nauczyciel w NSP dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu Przylądek

"Klocki Mammutico to doskonałe narzędzie do pracy z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Sprawdza się na wielu płaszczyznach realizowanych zadań, co sprawia, że staje się uniwersalną pomocą zarówno do zabawy jak i do nauki.

Na początku warto podkreślić, że klocki Mammutico są po prostu atrakcyjne - dla wszystkich dzieci, nie tylko dla tych z autyzmem. Duże, niespotykane elementy budzą pozytywne emocje, a to daje dobry początek każdym zajęciom, do których są wykorzystywane. 

Pracując z dzieckiem autystycznym opieramy się na konkretach, tak aby mogło ono manipulować przedmiotami. Klocki Mammutico, dzięki swojej wielkości pozwalają na budowanie ogromnych konstrukcji. Duży rozmiar elementów bardzo ułatwia tworzenie budowli, zatem nawet te dzieci, które mają problemy z koordynacją ruchową, łatwo mogą wznieść najprostszą wierzę. Fakt, że tworzona konstrukcja może być większa niż jej twórca, jest dodatkowym atutem zachęcającym do działania i dającym przy tym dużą satysfakcję.

Duże cegły, okna i filary umożliwiają układanie doskonałych torów przeszkód dostosowanych do umiejętności dzieci. Dzieci biorą udział w tworzeniu przeszkód, a potem je pokonują. Dzięki temu ćwiczą sprawność fizyczną, oburęczność/obustronność, a także orientację i planowanie przestrzenne. Dodatkowo klocki normalizują napięcie mięśniowe, a przenoszenie kilku elementów ma również wpływ na czucie głębokie.

U dzieci ze spektrum autyzmu często występuje zaburzenie nazywane nadwrażliwością dotykową, podczas której nawet najdelikatniejsze bodźce dotykowe powodują nadmierne reakcje emocjonalne, czy rozproszenie uwagi. Materiał użyty do wykonania klocków jest bardzo przyjemny w dotyku. To sprawia, że dzieci z obronnością dotykową są w stanie, a nawet chcą się nimi bawić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wszystkie elementy są także bardzo bezpieczne, nie mają ostrych kantów czy bruzd mogących skaleczyć skórę. Jest to niezwykle istotny aspekt podczas pracy z dziećmi z różnymi trudnościami, zarówno fizycznymi jak i emocjonalnymi.  

Zaburzenia ze spektrum autyzmu postrzegane często przez pryzmat całkowitego braku zainteresowania drugim człowiekiem, wycofywaniem się z relacji społecznych. Niemniej jednak, dzięki wielokrotnie powtarzanym prostym zachowaniom społecznym można przedstawić dziecku modele, bezpieczne strategie właściwych zachowań, które będą przykładem do naśladowania, a potem podstawą do modyfikacji i wykorzystywania w różnych sytuacjach. Warto zatem, aby dziecko przyswoiło sobie jak najwięcej elementów odpowiedniego zachowania i „trenowało” je w różnych sytuacjach społecznych i towarzyskich. Zabawa dużymi klockami jest świetnym narzędziem do tego typu pracy. Pozwala na budowanie relacji w grupie, wzmacnia jej integrację oraz kształtuje umiejętność wspólnej zabawy. W zależności od scenariusza, jaki ustali prowadzący, zajęcia z dużymi klockami mogą być codziennym treningiem umiejętności społecznych".

 

Klocki Mammutico (Perfect) jako forma kreatywnych konstrukcji w rozwoju twórczości.

Aleksandra Pacholik - Kierownik Świetlicy Socjoterapeutycznej, Psycholog, Socjoterapeuta

Klocki Mammutico są nietuzinkową formą na aktywne i kreatywne spędzenie czasu wolnego dzieci,
w grupie wiekowej: 6-13 lat. Mają prostą budowę, są elastyczne i miłe w dotyku. Piankowy  materiał,
z którego je wykonano wykonane wpływa na sensomotorykę u dzieci regulując napięcie mięśniowe i ćwicząc precyzję wykonywanych ruchów.

Swobodna zabawa wielkimi elementami wspiera rozwój twórczego myślenia i kreatywności. Klocki bardzo dobrze sprawdzały się zarówno w pracy indywidualnej jak i grupowej. Podczas indywidualnej zabawy, dzieci z dużą uważnością uzupełniały dzieło o kolejne elementy. Korzystając z instrukcji nabywały dodatkowo umiejętności przeprowadzenia analizy oraz logicznego myślenia przez analogię. 

Budowanie klockami Mammutico świetnie sprawdziło się w grupie. Samo tworzenie dzieła
z niestandardowych klocków było idealną okazją do swobodnego nawiązywania nowych relacji między uczestnikami zabawy oraz nauki współpracy - omawianie planu działania, radzenie z trudnościami. Ciekawa forma twórcza przyciągała dużo dzieci do zabawy. Dzięki temu mieliśmy okazję działać wspólnie i omawiać trudności jakie pojawiły się we wzajemnych relacjach podczas tego zajęcia. To z kolei pozwalało dzieciom nabywać nowe kompetencje emocjonalno-społeczne oraz budować pozytywny obrazu siebie jako jednostki sprawczej i efektywnej.

Zabawa z Mammutico jest niezwykle cenna dla dzieci z trudnościami emocjonalnymi. Osobom wycofanym i nieśmiałym wielkie klocki pozwalają poczuć się pewniej poprzez zwiększenie poczucia kompetencji. Z kolei dzieci z zachowaniami opozycyjnymi mogą bezpiecznie rozładować swoją energię za pomocą piankowych elementów, które są miękkie i ciche.

Duże klocki są wielofunkcyjne, umożliwiają budowę różnorodnych konstrukcji. Z jednej strony są to na przykład miejsca, w których można się schronić, zrelaksować i wyciszyć, a z drugiej przedmioty codziennego użytku lub elementy strojów (tarcze, miecze, zbroja).  Zestawy Perfect zachęcają dzieciaki do konstruowania zarówno autorskich pomysłów jak  i do nauki tworzenia na podstawie dołączonej instrukcji. Dzieci budowały z dużą z uważnością  i spontanicznością, konstruując naprawdę ciekawe projekty: wieże, bazy, domki itp. Bardzo atrakcyjna była dla dzieci wielkość elementów, która pozwalała na stworzenie konstrukcji (np. pojazdów) większych od siebie, co stawało się wyzwalaczem do dalszej zabawy w dom czy jazdę na skuterze.

 

Duże klocki Perfect – wzmacniają integrację sensoryczną, wyciszają i wspierają w rozładowani napięcia  

Joanna Zaręba - Psycholog dzieci i młodzieży

Klocki Mammutico są ciekawą propozycją zarówno dla dzieci młodszych, jak również bardziej doświadczonych i wymagających  nastolatków. Zestawy Perfect składają się z identycznych elementów, które można łączyć w cały szereg sposobów. Do zestawu dołączona jest książka , gdzie zawarte są instrukcje zbudowania konkretnych figur. Dzięki temu dzieci rozwijają umiejętności konstrukcyjne oraz przestrzennego myślenia, usprawniając lewą półkulę mózgu. Mogą również wymyślać własne wytwory, poszerzając wtedy swoją kreatywność oraz twórczość, co jednocześnie wzmacnia półkulę prawą.

W trakcie zabawy uczestnicy poprawiają swoją koordynację ruchową oraz sprawność fizyczną, wkładając siłę w dopasowanie elementów. Bawiący się klockami mają możliwość chwilowego rozładowania napięcia, uciskając miękkie i miłe w dotyku elementy. Dzieci chwalą sobie elastyczność materiału, który jest dla nich ciekawy i przyjemny.

Ze względu na dużą liczbę elementów oraz rozmiary klocków, można dość szybko wybudować z nich platformę, na której da się po prostu położyć i odpocząć. Wszystko to może służyć wzmocnieniu integracji sensorycznej, z którą tak wiele młodych osób ma teraz problemy.

Klocki są miłe w dotyku, co zwraca uwagę wielu osób. Mają również łagodne dla oka kolory, połączone w ciekawy, kontrastowy sposób (ciepły żółty oraz szary). Warto pamiętać, że żółty sprzyja koncentracji uwagi, a szary uspokaja i wycisza.

Kolejną zaletą klocków, to fakt że są „ciche” podczas zabawy. Podczas gdy coraz więcej dzieci narzeka na przebodźcowanie hałasem hałasem (szczególnie w szkolnych świetlicach), zabawa wielkimi i lekkimi klockami wydaje się wręcz wyciszająca. Te klocki nie wydają praktycznie żadnych dźwięków nawet wtedy, gdy na podłogę przewróci się wysoka konstrukcja.

Niewątpliwie dużym atutem jest także wytrzymałość materiału. Nasi podopieczni długo i intensywnie korzystali z klocków Perfect, a mimo to nie widać było na nich żadnych uszkodzeń.

Jest to również ciekawa propozycja do spędzania wolnego czasu wśród dorosłych. Składanie figur zawartych w dołączonej do zestawu instrukcji jest na tyle skomplikowane, że będzie to ciekawe i niebanalne wyzwanie dla osób w każdym wieku.  

Produkt ten jest alternatywną i ciekawą propozycją do pracy dla całej grupy. Dzięki takim klockom można ćwiczyć współprace, by ostatecznie osiągnąć wspólny, wcześniej ustalony cel. To z kolei sprawia, że klocki te znajdą idealne zastosowanie na zajęciach Treningu umiejętności społecznych oraz Socjoterapeutycznych.

 

Luźne elementy zestawu SIMPLE dają ogromną przestrzeń do kształtowania wyobraźni i wzmacniają poczucie sukcesu

Małgorzata Stępniak - Wicedyrektor i Pedagog przedszkola „Jedynka” Centrum Edukacji Lokalnej w Pruszkowie

Przedszkole, to jest takie miejsce, gdzie klocki to codzienność. Dzieci się zawsze bawią klockami i od zawsze bawiły klockami. W przedszkolu, w którym pracuję mamy szczególną przyjemność korzystać z klocków Mammutico (dużego zestawu SIMPLE) i rzeczywiście na co dzień obserwujemy dużą wartość zabawy tego typu klockami.

W naszej placówce wykorzystywaliśmy te klocki zarówno w sali, jak i na placu zabaw i sprawdziły się znakomicie i w jednym i w drugim miejscu. Mimo trzech prostych kształtów, dzieciaki naprawdę robią z nich przeróżne rzeczy. Oprócz dobrej zabawy zaobserwowaliśmy także mnóstwo walorów edukacyjnych, dużo radości i wzajemnych interakcji. Korzyści z zabawy wielkimi klockami to oczywiście kreatywność i pobudzanie wyobraźni przestrzennej, ale również nauka współpracy i komunikacji.

Klocki były prezentem na dzień dziecka i nasze oczekiwania były takie, że po pierwsze przyniosą radość, a po drugie połączą w zabawie młodszych i przedszkolaków. Wszystko jak najbardziej się sprawdziło.

Klocki SIMPLE są pozornie niezwiązane ze sobą. Zwykle postrzegamy klocki jako części, które można połączyć, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z luźnymi elementami, niezależnymi od siebie. Cecha ta ma ogromną wartość, jest ogromnym polem do kształtowania wyobraźni - i tej przestrzennej i takiej wewnętrznej. Ponadto taka zabawa daje poczucie sukcesu, tutaj nie ma możliwości na porażkę, z takich luźnych części zawsze się coś wybuduje. Można zmieniać, można dokładać, przestawiać - zawsze jest ciekawie. Właśnie dlatego że to są części nie połączone ze sobą, klocki po prostu się nie nudzą.  

Zapraszamy do obejrzenia wypowiedzi, będącej podstawą do wystawienia powyższej opinii >>

 

Wielkie klocki jako narzędzie trenerów integracji sensorycznej

Jolanta Papuga– nauczyciel, terapeuta integracji sensorycznej, trener umiejętności społecznych.

Zabawa dużymi klockami Mammutico kształtuje nie tylko umiejętności konstrukcyjne u dzieci, ale co bardzo ważne wspomaga procesy integracji sensorycznej.  Klocki sprawdzą się, więc nie tylko na placach i salach zabaw, ale mogą stać się niezastąpionym narzędziem w gabinetach terapeutycznych.  Integracja sensoryczna to zdolność do odczuwania, rozumienia i grupowania informacji dostarczanych przez zmysły. Zaburzenia w tym obszarze utrudniają codzienne życie. Terapia sensoryczna to zwykle przyjemna i interesująca dla dziecka zabawa, w której dokonuje się integracja bodźców zmysłowych. Chodząc po klockach, pod nimi, turlając się czy przeciskając pomiędzy, dzieciaki ćwiczą czucie własnego ciała oraz czucie ciała w przestrzeni. Ponadto przyjemna pianka, z której zrobione są klocki świetnie wpływa na zmysł dotyku, a dość nieoczywiste kształty sprawiają, że zabawa nie jest łatwa, ale nie sprawia też ogromnych trudności. Z kolei stonowane barwy klocków Mammutico nie rozpraszają uwagi dziecka, co pomaga w skupieniu na konkretnym zadaniu.

Swobodna wielkimi klockami samoistnie wywołuje proces planowania motorycznego, reakcje równoważne i koordynację. Dziecko podczas nieskrępowanej zabawy nieświadomie planuje swoje działania na każdym etapie – począwszy od tego, ile przeznaczyć siły na podniesienie klocka, kończąc na ułożeniu go w taki sposób, aby powstała budowla.

Zabawa każdymi klockami pomaga dzieciom ćwiczyć koncentrację, ponieważ podczas budowy i planowania wydłuża się czas skupienia na zadaniu. Klocki Mammutico mają jednak tą przewagę nad innymi klockami, że dodatkowo rozwijają w dzieciach umiejętność współdziałania z innymi uczestnikami zabawy.

Klocki Mammutico dzięki swoim dużym rozmiarom i niepowtarzalnym kształtom zachęcają do ruchu nawet te dzieci, które tego ruchu unikają. Wielkie piankowe elementy są na tyle ciekawą propozycją, że maluchy chętniej niż zwykle włączają się do zabawy. Zatem taki kreatywny plac zabaw to świetne narzędzie, by zapewnić odpowiednią dawkę ruchu i jednocześnie poćwiczyć umiejętności społeczne takich dzieci, które zwykle są wycofane i mają kłopot w nawiązywaniu kontaktów z rówieśnikami.  

Piankowe Mammutico są według mnie doskonałą forma spędzania czasu, a ich zalety sprawiają, że każda chwila spędzona na zabawie nimi przynosi wyłączenie nieocenione korzyści w rozwoju małego człowieka.

 

Klocki Mammutico – główna atrakcja spotkań rodzinnych

Artur Moczarski – prezes stowarzyszenia „MOŻESZ” na rzecz psychoprofilaktyki i rozwoju dzieci i młodzieży.

 

„Zawsze lubiłem bawić się klockami i uważam, że tak w małej, jak i dużej skali trudno znaleźć zabawkę bardziej rozwijającą i twórczą. Podczas licznych imprez i festynów zorganizowanych przez Stowarzyszenie MOŻESZ, obserwuję jak wspaniale wygląda zabawa klockami MammuticoDopracowane elementy inspirujące wyobraźnię i kreatywność, profesjonalna opieka instruktorów i bezpieczeństwo zabawy sprawiają, że na frekwencję przy tej atrakcji nigdy nie narzekamy. A ogromne zainteresowanie dzieci klockami Mammutico, jest tylko niewypowiedzianą głośno opinią, jaką warto się kierować, szukając dla dobrej, bezpiecznej i kreatywnej zabawy dla najmłodszych”.