Duże klocki Perfect w świetlicy socjoterapeutycznej

Przez dwa miesiące nasz największy zestaw z linii PERFECT służył do zabawy dzieciom odwiedzającym Świetlicę Socjoterapeutyczną Caritas Archidiecezji Warszawskiej, przy ulicy Okopowiej.

Klocki były dostępne przez wszystkie popołudnia w wyznaczonym do zabawy miejscu. Razem z zestawem do świetlicy dostarczyliśmy instrukcje i katalogi (bo w katalogach także można znaleźć mnóstwo inspiracji!).

Celem tej akcji był kolejny etap testowania stosunkowego nowego na rynku produktu. Po pierwsze chcieliśmy się dowiedzieć, jak z instrukcjami radzą sobie dzieci starsze od przedszkolaków, które w dużej mierze bawią się w świetlicy same, tj. bez animatora czy nauczyciela. Po drugie bardzo zależało nam na opinii fachowców, pracujących z dziećmi i młodzieżą na co dzień – chcieliśmy się dowiedzieć, co myślą o naszych klockach i jak postrzegają nasz produkt z punktu widzenia zabawy z dziećmi.

Świetlica Socjoterapeutyczna Caritasu, to miejsce, gdzie dzieci przychodzą po zajęciach i mogą zostać nawet do wieczora. Odrabiają tam lekcje, bawią się, grają. Taka placówka na wielu płaszczyznach funkcjonuje podobnie do świetlicy szkolnej. Przychodzą tu jednak dzieciaki starsze, nawet czternastolatkowie, a ponadto na miejscu są obecni psychologowie i terapeuci.

 

Obejrzyj nagranie z zabawy!

 

Piankowe klocki do zadań specjalnych

W czasie, gdy zestaw przebywał w świetlicy, wybraliśmy się tam z kamerą, aby osobiście zobaczyć wielkie klocki w akcji. Mimo, że miejsce na tą aktywność okazało się nieduże, dzieci bez przeszkód dawały sobie radę, budowały z zapałem, a niedokończone prace odstawiały na bok, by zająć się nimi następnego dnia.

Od razu zauważyliśmy, że starsi od początku stawiali na instrukcje, trzymając się konkretnego planu budowy. Młodsze dzieci realizowały głównie własne pomysły. Mimo różnicy wiekowej, w grupie panowała atmosfera współpracy i wsparcia. Starsi pomagali młodszym, a młodsi donosili elementy.

W grupie znalazły się także osoby wycofane. Nie umiały lub nie chciały włączyć się do zabawy z innymi. Działały jednak na równie dużych obrotach, wznosząc budowle samodzielnie. Ich konstrukcje niejednokrotnie zwracały uwagę innych. Wówczas dzieci nawiązywały relację, wymieniały zdania, czasem zadawały pytania, i tak od słowa do słowa nawet ci najbardziej odosobnieni znajdowali swoje miejsce w grupie.

Opinie ekspertów o klockach Perfect

Dłuższą obserwację prowadziła pracująca na miejscu psycholożka, pani Joanna Zaręba oraz Aleksandra Pacholik – kierowniczka świetlicy, będąca jednocześnie psycholożką i socjoterapeutką. Opinie obydwu Pań przedstawiamy poniżej.

Aleksandra Pacholik- Kierowniczka Świetlicy Socjoterapeutycznej, Psycholożka, Socjoterapeutka

Klocki Mammutico są nietuzinkową formą na aktywne i kreatywne spędzenie czasu wolnego dzieci, w grupie wiekowej: 6-13 lat. Mają prostą budowę, są elastyczne i miłe w dotyku. Piankowy  materiał, z którego je wykonano wpływa na sensomotorykę u dzieci regulując napięcie mięśniowe i ćwicząc precyzję wykonywanych ruchów.

Swobodna zabawa wielkimi elementami wspiera rozwój twórczego myślenia i kreatywności. Klocki bardzo dobrze sprawdzały się zarówno w pracy indywidualnej jak i grupowej. Podczas indywidualnej zabawy, dzieci z dużą uważnością uzupełniały dzieło o kolejne elementy. Korzystając z instrukcji nabywały dodatkowo umiejętności przeprowadzenia analizy oraz logicznego myślenia przez analogię. 

Budowanie klockami Mammutico świetnie sprawdziło się w grupie. Samo tworzenie dzieła
z niestandardowych klocków było idealną okazją do swobodnego nawiązywania nowych relacji między uczestnikami zabawy oraz nauki współpracy - omawianie planu działania, radzenie z trudnościami. Ciekawa forma twórcza przyciągała dużo dzieci do zabawy. Dzięki temu mieliśmy okazję działać wspólnie i omawiać trudności jakie pojawiły się we wzajemnych relacjach podczas tego zajęcia. To z kolei pozwalało dzieciom nabywać nowe kompetencje emocjonalno-społeczne oraz budować pozytywny obrazu siebie jako jednostki sprawczej i efektywnej.

Zabawa z Mammutico jest niezwykle cenna dla dzieci z trudnościami emocjonalnymi. Osobom wycofanym i nieśmiałym wielkie klocki pozwalają poczuć się pewniej poprzez zwiększenie poczucia kompetencji. Z kolei dzieci z zachowaniami opozycyjnymi mogą bezpiecznie rozładować swoją energię za pomocą piankowych elementów, które są miękkie i ciche.

Duże klocki są wielofunkcyjne, umożliwiają budowę różnorodnych konstrukcji. Z jednej strony są to na przykład miejsca, w których można się schronić, zrelaksować i wyciszyć, a z drugiej przedmioty codziennego użytku lub elementy strojów (tarcze, miecze, zbroja).  Zestawy Perfect zachęcają dzieciaki do konstruowania zarówno autorskich pomysłów jak  i do nauki tworzenia na podstawie dołączonej instrukcji. Dzieci budowały z dużą z uważnością  i spontanicznością, konstruując naprawdę ciekawe projekty: wieże, bazy, domki itp. Bardzo atrakcyjna była dla dzieci wielkość elementów, która pozwalała na stworzenie konstrukcji (np. pojazdów) większych od siebie, co stawało się wyzwalaczem do dalszej zabawy w dom czy jazdę na skuterze.

 

Joanna Zaręba - Psycholożka dzieci i młodzieży

Klocki Mammutico są ciekawą propozycją zarówno dla dzieci młodszych, jak również bardziej doświadczonych i wymagających  nastolatków. Zestawy Perfect składają się z identycznych elementów, które można łączyć w cały szereg sposobów. Do zestawu dołączona jest książka , gdzie zawarte są instrukcje zbudowania konkretnych figur. Dzięki temu dzieci rozwijają umiejętności konstrukcyjne oraz przestrzennego myślenia, usprawniając lewą półkulę mózgu. Mogą również wymyślać własne wytwory, poszerzając wtedy swoją kreatywność oraz twórczość, co jednocześnie wzmacnia półkulę prawą.

W trakcie zabawy uczestnicy poprawiają swoją koordynację ruchową oraz sprawność fizyczną, wkładając siłę w dopasowanie elementów. Bawiący się klockami mają możliwość chwilowego rozładowania napięcia, uciskając miękkie i miłe w dotyku elementy. Dzieci chwalą sobie elastyczność materiału, który jest dla nich ciekawy i przyjemny.

Ze względu na dużą liczbę elementów oraz rozmiary klocków, można dość szybko wybudować z nich platformę, na której da się po prostu położyć i odpocząć. Wszystko to może służyć wzmocnieniu integracji sensorycznej, z którą tak wiele młodych osób ma teraz problemy.

Klocki są miłe w dotyku, co zwraca uwagę wielu osób. Mają również łagodne dla oka kolory, połączone w ciekawy, kontrastowy sposób (ciepły żółty oraz szary). Warto pamiętać, że żółty sprzyja koncentracji uwagi, a szary uspokaja i wycisza.

Kolejną zaletą klocków, to fakt że są „ciche” podczas zabawy. Podczas gdy coraz więcej dzieci narzeka na przebodźcowanie hałasem hałasem (szczególnie w szkolnych świetlicach), zabawa wielkimi i lekkimi klockami wydaje się wręcz wyciszająca. Te klocki nie wydają praktycznie żadnych dźwięków nawet wtedy, gdy na podłogę przewróci się wysoka konstrukcja.

Niewątpliwie dużym atutem jest także wytrzymałość materiału. Nasi podopieczni długo i intensywnie korzystali z klocków Perfect, a mimo to nie widać było na nich żadnych uszkodzeń.

Jest to również ciekawa propozycja do spędzania wolnego czasu wśród dorosłych. Składanie figur zawartych w dołączonej do zestawu instrukcji jest na tyle skomplikowane, że będzie to ciekawe i niebanalne wyzwanie dla osób w każdym wieku.  

Produkt ten jest alternatywną i ciekawą propozycją do pracy dla całej grupy. Dzięki takim klockom można ćwiczyć współprace, by ostatecznie osiągnąć wspólny, wcześniej ustalony cel. To z kolei sprawia, że klocki te znajdą idealne zastosowanie na zajęciach Treningu umiejętności społecznych oraz Socjoterapeutycznych.