Duże klocki wśród dzieci ze spektrum autyzmu

01-02-2022

Jak pisze Aleksandra Pacholik, psycholog i terapeuta „Zabawa z Mammutico jest niezwykle cenna dla dzieci z trudnościami emocjonalnymi. Osobom wycofanym i nieśmiałym wielkie klocki pozwalają poczuć się pewniej poprzez zwiększenie poczucia kompetencji. Z kolei dzieci z zachowaniami opozycyjnymi mogą bezpiecznie rozładować swoją energię za pomocą piankowych elementów, które są miękkie i ciche”.

Mammutico w "Przylądku"

Trudności emocjonalne, czy zachowania opozycyjne to m.in. cechy spotykane wśród dzieci ze spektrum autyzmu. Chcąc sprawdzić w praktyce, jaki w takiej grupie sprawdzą się nasze klocki, poprosiliśmy o pomoc nauczycieli i psychologów z pruszkowskiej Niepublicznej Szkoły Podstawowej dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu „Przylądek”. Przez kilka tygodni uczniowie z tej placówki mogli korzystać z naszego największego zestawu prostych cegieł SIMPLE. Dostaliśmy mnóstwo bardzo pozytywnych relacji zwrotnych. Każde dziecko korzystało z klocków, realizując swoje potrzeby. Niektóre dzieci potrzebowały rozładować energię, inne skupić się na realizacji planu, a jeszcze inne chętnie podejmowały współpracę.

Oto opinia jednej z nauczycielek szkoły Przylądek, która na co dzień mogła pracować z grupą podczas zajęć z klockami Mammutico.

Klocki Mammutico to doskonałe narzędzie do pracy z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Justyna Pawłowska - Psycholog/pedagog specjalny. Od 10 lat pracuje jako nauczyciel w NSP dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu Przylądek

"Klocki Mammutico to doskonałe narzędzie do pracy z dziećmi z zaburzeniami ze spektrum autyzmu. Sprawdza się na wielu płaszczyznach realizowanych zadań, co sprawia, że staje się uniwersalną pomocą zarówno do zabawy jak i do nauki.

Na początku warto podkreślić, że klocki Mammutico są po prostu atrakcyjne - dla wszystkich dzieci, nie tylko dla tych z autyzmem. Duże, niespotykane elementy budzą pozytywne emocje, a to daje dobry początek każdym zajęciom, do których są wykorzystywane. 

Pracując z dzieckiem autystycznym opieramy się na konkretach, tak aby mogło ono manipulować przedmiotami. Klocki Mammutico, dzięki swojej wielkości pozwalają na budowanie ogromnych konstrukcji. Duży rozmiar elementów bardzo ułatwia tworzenie budowli, zatem nawet te dzieci, które mają problemy z koordynacją ruchową, łatwo mogą wznieść najprostszą wierzę. Fakt, że tworzona konstrukcja może być większa niż jej twórca, jest dodatkowym atutem zachęcającym do działania i dającym przy tym dużą satysfakcję.

Duże cegły, okna i filary umożliwiają układanie doskonałych torów przeszkód dostosowanych do umiejętności dzieci. Dzieci biorą udział w tworzeniu przeszkód, a potem je pokonują. Dzięki temu ćwiczą sprawność fizyczną, oburęczność/obustronność, a także orientację i planowanie przestrzenne. Dodatkowo klocki normalizują napięcie mięśniowe, a przenoszenie kilku elementów ma również wpływ na czucie głębokie.

U dzieci ze spektrum autyzmu często występuje zaburzenie nazywane nadwrażliwością dotykową, podczas której nawet najdelikatniejsze bodźce dotykowe powodują nadmierne reakcje emocjonalne, czy rozproszenie uwagi. Materiał użyty do wykonania klocków jest bardzo przyjemny w dotyku. To sprawia, że dzieci z obronnością dotykową są w stanie, a nawet chcą się nimi bawić. Warto w tym miejscu wspomnieć, że wszystkie elementy są także bardzo bezpieczne, nie mają ostrych kantów czy bruzd mogących skaleczyć skórę. Jest to niezwykle istotny aspekt podczas pracy z dziećmi z różnymi trudnościami, zarówno fizycznymi jak i emocjonalnymi.  

Zaburzenia ze spektrum autyzmu postrzegane często przez pryzmat całkowitego braku zainteresowania drugim człowiekiem, wycofywaniem się z relacji społecznych. Niemniej jednak, dzięki wielokrotnie powtarzanym prostym zachowaniom społecznym można przedstawić dziecku modele, bezpieczne strategie właściwych zachowań, które będą przykładem do naśladowania, a potem podstawą do modyfikacji i wykorzystywania w różnych sytuacjach. Warto zatem, aby dziecko przyswoiło sobie jak najwięcej elementów odpowiedniego zachowania i „trenowało” je w różnych sytuacjach społecznych i towarzyskich. Zabawa dużymi klockami jest świetnym narzędziem do tego typu pracy. Pozwala na budowanie relacji w grupie, wzmacnia jej integrację oraz kształtuje umiejętność wspólnej zabawy. W zależności od scenariusza, jaki ustali prowadzący, zajęcia z dużymi klockami mogą być codziennym treningiem umiejętności społecznych".

 

Dziękujemy za współpracę: