Duże klocki PERFECT testowaliśmy w przedszkolu!

09-11-2021

Zanim powstały instrukcje do linii PERFECT, przez dwa długie tygodnie testowaliśmy klocki osobiście. Cały zespół Mammutico był zaangażowany w kreatywną zabawę, aby potem wykonać sesję zdjęciową wznoszenia budowli krok po kroku, która znalazła się w podręczniku.

W ciągu tych czternastu dni zrealizowanych zostało mnóstwo ciekawych pomysłów. Wybór budowli był z tego powodu niezwykle trudny, ale ostatecznie powstał przewodnik z trzydziestoma instrukcjami o różnym poziomie zaawansowania. Nie był to jednak ostatni etap tworzenia instrukcji. Uznaliśmy, że skoro jest to produkt dla dzieci, powinniśmy przetestować go właśnie z ich pomocą.

Do projektu testowania instrukcji zaprosiliśmy dwie placówki. Jedną z nich była Świetlica Socjoterapeutyczna Archidiecezji Warszawskiej Caritas, przy ulicy Okopowej. Opinie i relację z tego etapu zamieściliśmy w osobnym artykule.

Testujemy klocki w przedszkolu „Jedynka”

Pierwszą grupą, która otrzymała nasze instrukcje i rozpoczęła zabawę klockami PERFECT były pięcio- i sześciolatki z niepublicznego przedszkola „Jedynka” w Pruszkowie. Projekt testowy trwał miesiąc, podczas wakacyjnych warsztatów z klockami, zorganizowanych przez nauczycieli „Jedynki”.

Każdy opiekun otrzymał swój własny egzemplarz instrukcji z miejscem na notatki. Na naszą prośbę zajęcia opierały się głównie na budowie konstrukcji przedstawionych w instrukcji. Chcieliśmy wiedzieć, jak dzieciaki radzą sobie w większymi budowlami, co sprawie im problem i czy jasno zostały zobrazowane etapy budowy. Oceniany był również poziom poszczególnych instrukcji, ponieważ niektóre z nich, pomimo swojej złożoności nie przedstawiają bardzo szczegółowych etapów dodawania klocków (tak jak na przykład pokazuje firma LEGO). Niektóre są wręcz zobrazowane jako jeden rysunek, co wymaga od budującego wytężenia swojej wyobraźni przestrzennej i ogromnego skupienia.

Oprócz programu zajęć z instrukcjami, dzieci miały też czas na swobodną zabawę dużymi klockami. Spostrzeżenia z tej części zajęć również były dla nas nauką i inspiracją.

Wnioski nauczycieli z przedszkola

Pierwsza i główna informacja, jaką otrzymaliśmy od nauczycielek przedszkola „Jedynka” była taka, że dzieciom BARDZO spodobały się klocki. Poza tym dowiedzieliśmy się, że:

- aby wykorzystać wszystkie możliwości klocków (łączenia, skręty, wygięcia), trzeba było je pokazać na wstępie. Mniejsze dzieci nie potrafiły skupić się na wstępie i prezentacji z pierwszej strony podręcznika, często w ogóle ją pomijając,

- do wznoszenia większych budowli potrzeba było na tyle dużo czasu, że czasem zajmowało to więcej niż jedne zajęcia. W tym czasie mniej cierpliwe dzieciaki zaczynały się nudzić i przechodziły do zabawy indywidualnej,

- dzieci mogły same wybrać budowle do wznoszenia. Najbardziej podobały im się spektakularne konstrukcje jak kula, igloo czy ciuchcia. Interesujący był także Pałac Kultury, gdyż wszyscy znali budynek i chcieli mieć udział w jego odzwierciedlaniu,

- dużym zainteresowaniem cieszyły się także budowle które służyć miały do późniejszej zabawy np. samochód czy hulajnoga. Po ich zbudowaniu dzieci chciały wykorzystać elementy do zwyczajnej zabawy, zatem nie zostawało już wiele czasu na następne konstrukcje (co warto brać pod uwagę podczas planowania zajęć),

- instrukcje z mniej szczegółowymi etapami budowy były za trudne dla dzieci z przedszkola, jeśli nie otrzymywały odpowiednich wskazówek od nauczyciela,

- swobodna zabawa była dla dzieci bardzo atrakcyjna, chociaż żadne z ich budowli nie były tak zaawansowane jak te z instrukcji. Dzieci konstruowały szkielety różnorodnych przedmiotów nie korzystając z opcji wygięcia, skręcania czy łączenia za pomocą małych prostokątnych wypełniaczy.

Podsumowanie i wnioski po testowaniu dużych klocków PERFECT

Klocki Perfect to zestawy warsztatowe. Zanim dzieci zaczną wykorzystywać wszystkie ciekawe rozwiązania, jaki daje im kształt i giętkie tworzywo, muszą mieć czas na zapoznanie się z produktem. Jeśli warsztaty są jednorazowe, niezbędne jest przeprowadzenie krótkiej prezentacji na początku zajęć.

Cykliczne zajęcia z dużymi klockami Perfect pozwolą uczestnikom skupić się na czynności wznoszenia budowli bez presji czasowej. Idealnym rozwiązaniem byłaby możliwość pozostawienia niedokończonej budowli na następne spotkanie.

Korzystanie z instrukcji w dużym stopniu wpływa na rozwój wyobraźni przestrzennej przy jednoczesnym dostarczaniu odpowiedniej dawki ruchu.

Klocki z instrukcjami idealnie sprawdzą się wśród najstarszych grup przedszkolnych oraz w świetlicach szkół podstawowych. Budowa z instrukcją jest wciągająca i może w 100 % zapełnić wolny czas spędzany przez starsze dzieci w świetlicy. Chęć budowy jest potęgowana wielkością konstrukcji, będącej bardzo atrakcyjnym elementem zabawy. Całość łączy się w kreatywną zabawę pełną wyzwań i odpowiedniej dawki ruchu, czyli wszystkiego co jest niezbędne by ciekawie i pożytecznie spędzić wolny czas pozalekcyjny.

 

Dziękujemy:

Niepubliczne Przedszkole "Jedynka" Centrum Edukacji Lokalnej w Pruszkowie