A gdyby dzieci mogły zbudować swój własny plac zabaw…

 

Ańa Komorowska, autorka tekstu i podkastu "Architekt z Buford okradł dziecko. Teoria luźnych elementów" nawiązując do teorii Simona Nicholsona, podkreśla, że „jeśli dzieci nadal będą bawić się na gotowych placach zabaw, na których wszystko zostało zaprojektowane od A do Z, będą biernymi odbiorcami przygotowanej dla nich przestrzeni i stopniowo będą zatracać swoją dziecięcą kreatywność i pomysłowość.”

Wyobraźmy sobie zatem, taką sytuację:

„Przychodzi architekt i projektuje plac zabaw, świetnie się przy tym bawiąc (...). Potem przychodzi budowlaniec i też się dobrze bawi. (...) Architekt tworzy jakąś wizję. Wykonawca sprawia, że wizja nabiera realnych kształtów. A potem przychodzi dziecko… I nie ma już nic do roboty. Bo wszystko zostało wymyślone, zaprojektowane, zbudowane. Od A do Z. Nic mu nie zostawili.”

Na gotowym placu zabaw dzieci nie mają już możliwości ani zaprojektowania konstrukcji ani jej zbudowania. Tracą więc świetną okazję do rozwijania logicznego myślenia, rozwijania motoryki dużej i umiejętności współpracy.

Natomiast plac zabaw składający się z luźnych części, jak klocki Mammutico®, można demontować i konfigurować na nieskończone sposoby, to najlepszy sposób na rozwijanie kreatywnego i innowacyjnego myślenia oraz współpracy między dziećmi.

Klocki do przedszkola

 

Najpierw plan, potem budowa, a na koniec eksperymentowanie!

Klocki Mammutico® pozwalają na eksperymentowanie z rzeczywistymi obiektami. A to najlepsza metoda na poznawanie zasad otaczającego nas w świecie. Dzieci mogą jeździć własnoręcznie zbudowanym pojazdem albo zamieszkać razem w igloo, nawet w kilkoro. To unikalna możliwość, której nie dają małe klocki, ani gotowe zabawki.

 

Samoocena

Wielkość klocków, w połączeniu z ich małą wagą oraz możliwość konstruowania budowli większych od siebie, wpływają pozytywnie na poczucie osobistej sprawczości i efektywności dzieci, co przekłada się na wzrost samooceny.

 

Klocki konstrukcyjne

 

Ruch

Przestrzeń wypełniona takimi elementami, oprócz wszystkich atutów związanych z budową klockami, dostarcza także odpowiednią dawkę ruchu. Dzięki swym dużym rozmiarom, klocki Mammutico® angażują całe ciało, wspomagając ćwiczenia precyzji, zręczności, równowagi i siły. Budowanie wymyślonych przez siebie konstrukcji wspiera natomiast rozwój motoryki dużej.

 

Brak miejsca na plac zabaw?

Jeśli nawet dysponujesz niewielką przestrzenią, klocki Mammutico® są idealnym rozwiązaniem. Wystarczy niewielka przestrzeń i dzieci będą miały plac zabaw, który zapewni nieskończoną ilość pomysłów. A po zabawie wystarczy spakować klocki do wygodnych toreb lub ułożyć jeden na drugim pod ścianą. Oczywiście klocki są wodoodporne dzięki czemu można z nich korzystać w sali i na zewnątrz.

 

Budżet

Plac zabaw z luźnych części jest też świetnym rozwiązaniem, gdy dysponujemy mocno ograniczonym budżetem. Plac z klocków Mammutico może być nawet kilkunastokrotnie tańszy od gotowego placu zabaw. A przy tym daje ogromne korzyści w postaci rozwijania kompetencji społecznych, umysłowych i fizycznych u dzieci.

 

Trwałość

Mammutico® cechuje bardzo wysoka trwałość. Wytrzymują intensywną eksploatację w grupach przedszkolnych i żłobkowych, co jest niezwykle istotne z perspektywy budżetu placówek edukacyjnych. To inwestycja, która przynosi długotrwałe korzyści.

Klocki Mammutico® są wodoodporne, można z nich korzystać na zewnątrz oraz w Sali i o każdej porze roku.

 Klocki Piankowe

 

Bezpieczeństwo

Jednym z najważniejszych aspektów, na które zwraca uwagę personel placówek edukacyjnych i rodzice, jest bezpieczeństwo. Piankowe klocki Mammutico® posiadają atest w formie deklaracji zgodności, co potwierdza, że są bezpieczne dla dzieci.  Wykonane są z pianki Mammutico Foam®, która została przebadana przez polskie i międzynarodowe laboratoria. Klocki posiadają wszystkie niezbędne certyfikaty oraz spełniają europejskie i polskie normy bezpieczeństwa1.

 

Do tego są niezwykle lekkie, dzięki czemu mogą je przenosić najmniejsze pociechy.

 

 

1. Nasze produkty są zgodne z następującymi dokumentami:

  • Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/48/WE z dnia 18 czerwca 2009 r. w sprawie bezpieczeństwa zabawek wraz z późniejszymi zmianami.
  • Rozporządzenie (WE) Parlamentu europejskiego i Rady nr 1907/2006 REACH – Aneks XVII, Dz.U. L 396 z 30.12.2006, str. 1-794 wraz z późniejszymi zmianami.
  • PN-EN 71-1:2015-01 - Bezpieczeństwo zabawek - Część 1: Właściwości mechaniczne i fizyczne.
  • PN-EN 71-2+A1:2014-06 - Bezpieczeństwo zabawek - Część 2: Palność.
  • PN-EN 71-3+A1:2014-12 - Bezpieczeństwo zabawek - Część 3: Migracja określonych pierwiastków.
  • PN-EN 71-9+A1:2008 - Bezpieczeństwo zabawek - Część 9: Organiczne związki chemiczne - wymagania.

Polecane artykuły

Edukacja przez zabawę. Wielkie, piankowe klocki Mammutico® do przedszkola i żłobka

Edukacja przez zabawę. Wielkie, piankowe klocki Mammutico® do przedszkola i żłobka

Rozwój społeczny Wspólne zabawy z piankowymi klockami Mammutico® zachęcają dzieci do współpracy.  Podając sobie wielkie klocki budują mosty, pojazdy czy nawet całe miasta - do tego...
Więcej...
Dlaczego klocki SMART są takie mądre

Dlaczego klocki SMART są takie mądre

Już sama nazwa zestawów sugeruje, że mamy do czynienia z klockami, które są wyjątkowe. SMART w języku angielskim oznacza „mądry”, a to określenie nie wzięło się znikąd. Oto kilka...
Więcej...
Steams Lab Miasto Przyszłości: Kształtowane przez Technologię i Zrównoważone Rozwiązania

Steams Lab Miasto Przyszłości: Kształtowane przez Technologię i Zrównoważone Rozwiązania

W dzisiejszym świecie miasta przyszłości stawiają przed sobą szereg wyzwań, zarówno technologicznych, jak i ekologicznych. Nowoczesne metropolie muszą znaleźć odpowiedzi na kwestie...
Więcej...