Luźne części zestawu SIMPLE. Opinia eksperta

Wielu, spośród naszych klientów, to placówki edukacyjne, gdzie pracują psychologowie i pedagodzy. Większość specjalistów z chęcią dzieli się z nami swoją opinią na temat zabawy ich wychowanków wielkimi klockami Mammutico. Dziś przedstawiamy Wam opinię na temat naszego największego zestawu SIMPLE w kontekście teorii luźnych elementów.

Luźne elementy - dlaczego to takie ważne

Jako pierwszy, teorię luźnych elementów sformułował architekt Simon Nicholson, który podkreślał, że:

w każdym środowisku, zarówno stopień wynalazczości i kreatywności, jak i możliwość odkrycia, są wprost proporcjonalne do liczby i rodzaju zmiennych w nim.

Jak wyjaśnia na swoim blogu Ana Komorowska, autorka tekstu i podkastu "Architekt z Buford okradł dziecko. Teoria luźnych elementów"oznacza to Mniej więcej tyle, że:

jeśli dzieci nadal będą bawić się na gotowych placach zabaw, na których wszystko zostało zaprojektowane od A do Z, będą biernymi odbiorcami przygotowanej dla nich przestrzeni i stopniowo będą zatracać swoją dziecięcą kreatywność i pomysłowość.

Dalej autorka tekst podaje przykład projektowania placu zabaw:

Przychodzi architekt i projektuje plac zabaw, świetnie się przy tym bawiąc (...). Potem przychodzi budowlaniec i też się dobrze bawi. (...) Architekt tworzy jakąś wizję. Wykonawca sprawia, że wizja nabiera realnych kształtów. A potem przychodzi dziecko… I nie ma już nic do roboty. Bo wszystko zostało wymyślone, zaprojektowane, zbudowane. Od A do Z. Nic mu nie zostawili.

Teoria luźnych części, a zestaw piankowych klocków Mammutico

Co "Teoria luźnych części" ma wspólnego z wielkimi klockami SIMPLE? Patrząc na elementy zestawu odpowiedź nasuwa się sama. Dzieci mają do dyspozycji tylko 3 różne kształty o tych samych wymiarach, a klocki w żaden sposób się ze sobą nie łączą. I to właśnie te cechy sprawiają, że zabawa takim zestawem pozostawia ogromne pole na użycie wyobraźni! 

Mając do dyspozycji teren wyposażony wyłącznie w zestaw prostych piankowych klocków, użytkownicy wzniosą na nim takie elementy, na które aktualnie mają ochotę. Odwiedzając to samo miejsce codziennie, mogą za każdym razem zmienić i dostosować jego oblicze do aktualnego nastroju i partnerów, z którymi się bawią. 

Przestrzeń wypełniona takimi elementami, oprócz wszystkich atutów związanych z budową klockami, dostarcza także odpowiednią dawkę ruchu. Nawet ułożenie jednego klocka na drugim wymaga aktywności angażującej prawie całe ciało. A zatem przestrzeń z dużymi klockami pełni także jedną z podstawowych funkcji placu zabaw, jako miejsca gdzie dzieci muszą się wybiegać.

Luźne elementy, czyli główna cecha wielkich klocków SIMPLE

Jak podkreśla pedagog niepublicznego przedszkola, w którym dzieci od kilku lat bawią się klockami Mammutico,  elementy zestawu SIMPLE dają ogromną przestrzeń do kształtowania wyobraźni i wzmacniają poczucie sukcesu. Więcej na temat jednego z naszych największych i zarazem najprostszych zestawów dowiecie się z poniższej opinii. Podstawą do jej napisania była wypowiedź specjalistki. Zapraszamy również do jej obejrzenia. 

Małgorzata Stępniak - Wicedyrektor i Pedagog przedszkola „Jedynka” Centrum Edukacji Lokalnej w Pruszkowie

Przedszkole, to jest takie miejsce, gdzie klocki to codzienność. Dzieci się zawsze bawią klockami i od zawsze bawiły klockami. W przedszkolu, w którym pracuję mamy szczególną przyjemność korzystać z klocków Mammutico (dużego zestawu SIMPLE) i rzeczywiście na co dzień obserwujemy dużą wartość zabawy tego typu klockami.

W naszej placówce wykorzystywaliśmy te klocki zarówno w sali, jak i na placu zabaw i sprawdziły się znakomicie i w jednym i w drugim miejscu. Mimo trzech prostych kształtów, dzieciaki naprawdę robią z nich przeróżne rzeczy. Oprócz dobrej zabawy zaobserwowaliśmy także mnóstwo walorów edukacyjnych, dużo radości i wzajemnych interakcji. Korzyści z zabawy wielkimi klockami to oczywiście kreatywność i pobudzanie wyobraźni przestrzennej, ale również nauka współpracy i komunikacji.

Klocki były prezentem na dzień dziecka i nasze oczekiwania były takie, że po pierwsze przyniosą radość, a po drugie połączą w zabawie młodszych i przedszkolaków. Wszystko jak najbardziej się sprawdziło.

Klocki SIMPLE są pozornie niezwiązane ze sobą. Zwykle postrzegamy klocki jako części, które można połączyć, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z luźnymi elementami, niezależnymi od siebie. Cecha ta ma ogromną wartość, jest ogromnym polem do kształtowania wyobraźni - i tej przestrzennej i takiej wewnętrznej. Ponadto taka zabawa daje poczucie sukcesu, tutaj nie ma możliwości na porażkę, z takich luźnych części zawsze się coś wybuduje. Można zmieniać, można dokładać, przestawiać - zawsze jest ciekawie. Właśnie dlatego że to są części nie połączone ze sobą, klocki po prostu się nie nudzą.